17 października 2022 r. w klasztorze w Wegrowie odbyła się międzynarodowa konferencja na zakończenie projektu realizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele duchowieństwa, władz parlamentarnych, rządowych, samorządowych oraz parafianie. Było to wydarzenie wyjątkowe, podsumowujące wieloletnie starania o rewitalizację dwóch zabytkowych zespołów poreformackich: w Węgrowie oraz w Rawie Ruskiej na Ukrainie.
Najważniejszymi goścmi byli autorzy, liderzy i sponsorzy projektu. W 2018 r. podpisana została umowa o realizację projektu pn. „Bliźniacze klasztory: Węgrów i Rawa Ruska - wykorzystanie potencjału dziedzictwa historycznego zakonu Reformatów dla rozwoju turystyki i życia społeczno-kulturalnego w Polsce i Ukrainie”, którego celem było m.in. utworzenie Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie oraz Ośrodka Dialogu Kultur w Rawie Ruskiej, wzajemne wymiany młodzieży, organizowanie konferencji i wydarzeń kulturalnych oraz propagowaniu reguły zakonu franciszkańskiego - miłości do ludzi najbardziej potrzebujących - poprzez utworzenie Rodzinnego Domu Dziecka w Rawie Ruskiej. Projekt został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.
Podczas konferencji referaty wygłosili:
Roman Postek (CDK) – „Centrum Dialogu Kultur w klasztorze węgrowskim”;
Ewa Dmowska (dyrektor LO im. A. Mickiewicza w Węgrowie) - „Młodzież LO dla Ukrainy”;
Eliza Dzwonkiewicz (Konsul Generalna RP we Lwowie) – „Polska pomoc humanitarna na Ukrainie”;
ks. Wiesław Dorosz (dyrektor Caritas Spes Archidiecezji Lwowskiej) - „Rodzinny Dom Dziecka
w Rawie Ruskiej”.
Podsumowanie projektu przedstawił J.E. arcybiskup Mieczysław Mokrzycki- metropolita lwowski. Przemawiała Maria
Koc – senator RP, autorka idei Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie, która została nagrodzona za wsparcie rewitalizacji obu zabytków medalem wręczonym przez abp. M. Mokrzyckiego. Słowa uznania i wdzięczności wyraził
Andrzej Słodki – Kierownik Sekretariatu Wspólnego Programu Współpracy Transgranicznej PL-BY-UA 2014-2020. Szczególne brawa otrzymał proboszcz Parafii ks. kan. Romuald Kosk, który z wielkim zaangażowaniem i osobistym poświęceniem doprowadził do szczęśliwego finału remont zespołu poreformackiego w Węgrowie i starania o powstanie w Klasztorze Centrum Dialogu Kultur. Pomocą w tym dziele byli mu parafianie, przede wszystkim członkowie Stowarzyszenia Klasztor Węgrów - Centrum Dialogu Kultur, dyrektor CDK Marek Sobisz, koordynator projektu Marek Soszyński, Rada Parafialna z przewodniczącą panią Elżbietą Filipek oraz wiele innych osób. Konferencję wzbogacił koncert w wykonaniu Bożeny Worono, która zaśpiewała również utwór w języku ukraińskim.
Centrum Dialogu Kultur odwiedziło bardzo dużo gości, biorąc udział w koncertach, konferencjach naukowych, porankach rodzinnych oraz innych eventach, a także odwiedzając Ekspozycję Muzealną „Węgrów – miasto wielu kultur i religii”, korzystając z kolonii letnich (polska młodzież z Litwy, Białorusi i Ukrainy) oraz z miejsc noclegowych.
Rewitalizacja obu klasztorów była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Współpracy Transgranicznej ,,Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020”.